WERSJA KONTRASTOWA
EN PL Polityka cookies

05. luty 2018

Mikołowianie Roku 2017


W sobotę 3. lutego poznaliśmy nazwiska laureatów tytułu Mikołowianina Roku 2017. Kapituła nagrodziła 7 osób:

Janina Kornas - Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia „SILOE”
Wieloletnia, ofiarna, pełną zaangażowania i poświęcenia działaczką na rzecz mikołowskich dzieci i osób starszych, m.in. wakacji jednego dnia dla seniora, półkolonii dla dzieci, darmowych korepetycji i wielu, wielu innych przedsięwzięć. Podejmuje także szereg działań na rzecz wsparcia dla rodzin dzieci niepełnosprawnych.
 
Irena Bondel – założycielka i członkini zarządu Stowarzyszenia „Uśmiech”
Bezinteresownie oddana dzieciom i młodzieży, pomysłowa, mądra, opiekuńcza. Od 25 lat prowadzi kolonie letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży. Inicjuje współpracę z domami dziecka, Domami Pomocy Społecznej, pogotowiami opiekuńczymi, Caritas, MOPSem, parafiami katolickimi i ewangelickimi. Nadzoruje wszechstronną pomoc misjom afrykańskim, głównie z Kamerunu.

Łukasz Osmalak – działacz, inicjator Biura Św. Mikołaja
Silnie zaangażowany w życie Mikołowa. W latach 1996 – 2015 główny organizator lub współorganizator wielu wyjazdów dla dzieci i młodzieży m.in. na rekolekcje, kolonie z Bogiem, obozy sportowe, półkolonie czy ferie. W 2002r. powołał do życia Biuro Świętego Mikołaja, które od tego czasu wsparło kilka tysięcy potrzebujących w Polsce i na Ukrainie.

dr Paweł Kojs – dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego – Związku Stowarzyszeń
Od 2007r. nieprzerwanie na czele Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Od 2011r. jest prezesem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce – najstarszej i najważniejszej organizacji skupiającej większość ogrodów botanicznych w Polsce. Członek licznych rad naukowych i społecznych przy uczelniach wyższych i instytucjach państwowych. Inicjator  licznych projektów krajowych i międzynarodowych. Ambasador Mikołowa na arenie międzynarodowej.
 
Uczniowski Klub Sportowy SATORI
Działa w Mikołowie od 16 lat, zrzesza 400 osób w różnym wieku. Klub  organizuje obozy letnie i zimowe oraz liczne zawody sportowe. Wyniki i osiągnięcia klubowiczów to piękna wizytówka Mikołowa w całej Polsce. UKS Satori kilkakrotnie organizował Mistrzostw Polski w karate Fudokan w Mikołowie. Kilku wychowanków otrzymało powołanie do kadry Śląska i kadry narodowej.

prof. Władysław Szymański
Jeden z inicjatorów i dyrektorów artystycznych Mikołowskich Dni Muzyki (od 1991r.). Od roku 1985 wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach,  2008 – 2016 dziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii, od września 2016r. Rektor Akademii. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis.
Koncertował w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech – rozsławiając tam Mikołów. Od 1979r. organista bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie.

Firma Lumatech Sp. z o.o.
Firma Lumatech to wiodąca w Polsce i podbijająca rynki europejskie firma produkująca fronty meblowe oraz panele dekoracyjne. Należy do elitarnego grona Gazel Biznesu.  – grupy najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm. Lumatech prężnie działa w dziedzinie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu – wspiera m.in. WOŚP w Mikołowie, Rajd Mikołowski, Mikołowski Bieg Uliczny, Hołda Race, Akcję Aktywację.

Specjalne wyróżnienie Burmistrza Mikołowa i dyplom otrzymała dwójka śmiałków: Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewickiego - organizatorzy Survival Expedition Tandemowe Trip Love za promocję Mikołowa podczas 8-miesięcznej wyprawy za koło podbiegunowe.
 
Tytuł Mikołowianina Roku przyznawany jest osobom lub instytucjom, które dzięki swoim osiągnięciom, działaniom i postawie wyróżniają się w Mikołowie na niwie kulturalnej, biznesowej, społecznej czy sportowej. To również osoby (lub firmy), które dzięki temu, co czynią, rozsławiają i promują nasze miasto – nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami.
 
SERDECZNIE GRATULUJEMY!

więcej...

01. luty 2018

ZAGINIONY - MARIUSZ BĘBNIK Z MIKOŁOWA

Zaginął mikołowianin Mariusz Bębnik. Jeśli ktoś posiada informacje o jego losie, proszony jest o kontakt z Policją.

więcej...

25. styczeń 2018

Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!

Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!

Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniłeś adres zamieszkania albo zameldowania? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam gdzie mieszkasz.


więcej...

25. styczeń 2018

Naukowa Stacja Zabaw w Mikołowie?

Nasza Gmina bierze udział w projekcie „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci" organizowanym przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Nagrodą w konkursie internetowym - czyli w głosowaniu mieszkańców - jest Naukowa Stacja Zabaw.

Jeśli to głosowanie wygramy, Naukowa Stacja Zabaw, zostanie wybudowana przy ul. Konstytucji 3 Maja - pomiędzy SP nr 1 i Krytą Pływalnią.
Z jednego adresu e-mail można oddać 1 głos, raz dziennie. Mamy naprawdę duże szanse, bo głosy są przeliczane proporcjonalnie do liczby mieszkańców miasta. Liczy się więc procentowy udział społeczności. Zachęcamy do włączenia się w akcję i do oddawania głosów na naszą Gminę. W chwili publikacji tej informacji jesteśmy na 13. miejscu w rankingu (wczoraj byliśmy na 32.) Jeśli się zmobilizujemy - to mikołowianie to potrafią - możemy wygrać nawet z Warszawą!:) 


więcej...

25. styczeń 2018

Rusza rewitalizacja kamienic na starówce

Rusza długo oczekiwana rewitalizacja kamienic w rynku i przyległym kwartale. Burmistrz Stanisław Piechula pozyskał z funduszy unijnych środki na ten cel. Choć Mikołów był gotowy sięgnąć po fundusze już dużo wcześniej, konkurs na ich podział był wielokrotnie przekładany przez Marszałka. Decyzja wreszcie zapadła, kolejna mikołowska inwestycja otrzyma dofinansowanie. To blisko 6,3 mln zł (całość inwestycji to niecałe 11,5 mln zł).

Za te pieniądze przeprowadzony zostanie remont kapitalny 4 kamienic znajdujących się w rynku i kwartale do niego przyległym: Rynek 2, ul. Jana Pawła II 4 i 6 oraz przy ul. św. Wojciecha 14. Nie chodzi tu jednak o odnowienie samych fasad budynków, ale przede wszystkim gruntowny remont wnętrz oraz całych zapleczy z budynkami gospodarczymi i przynależnymi podwórkami.

W kamienicy przy ul. Jana Pawła II 6 wyremontowane zostaną mieszkania. Budynek – podobnie jak pozostałe trzy - zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, piece kaflowe w mieszkaniach zostaną zastąpione ekologicznym systemem grzewczym. W budynkach wymienione zostaną także instalacje wodne, sanitarne i elektryczne. Trzy pozostałe budynki pełnić będą funkcję Centrum Aktywności Społecznej. Misją tej instytucji będzie wszechstronne wspieranie mieszkańców aktywnych społecznie. Osoby mające ciekawe pomysły do realizacji w przestrzeni publicznej, będą mogły otrzymać tu kompleksowe wsparcie. Centrum będzie również miejscem, w którym swoją działalność administracyjną będą mogły prowadzić organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej czy wolontariusze. Do dyspozycji będzie wyposażona sala do coworking-u, powstanie też kawiarenka społeczna z małym bistro. Dzięki świetnej lokalizacji każdy zainteresowany będzie mógł tu zajrzeć nijako „po drodze”. Centrum ma być dostępne przez cały dzień, a nawet wieczorami i w weekendy. Będzie tu można zorganizować spotkania robocze, konferencje czy konsultacje, korzystać z przestrzeni obiektu i jego wyposażenia.

W budynku przy ul. św. Wojciecha 14 działać będzie klub dziecięco-młodzieżowy. Z jego inicjatywy prowadzone będą działania profilaktyczno-wychowawcze w otwartym środowisku: na rynku, podwórkach, w pobliskich parkach itd.    
Prace w jednej z kamienic już ruszyły (Jana Pawła II 6). Wkrótce ogłoszone zostaną przetargi na kolejne budynki.

więcej...

Urząd Miasta
Rynek 16, 43-190 Mikołów

tel.: 32 324 85 00
faks: 32 324 84 00

um@mikolow.eu

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek: 7:30-17:00
Wtorek-Czwartek: 7:30-15:30
Piątek: 7:30-14:00

Administrator strony
promocja@mikolow.eu

Rzecznik Prasowy
Tomasz Rogula
tel.: 534 286 608
rzecznik@mikolow.eu

Mapa strony - Nota prawna - Wszelkie prawa zastrzeżone Mikołów 2017